جلسه ی ارائه گزارش پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی در مورد تنوع زیستی و دستاوردهای حاصل از مطالعات پرندگان و پستانداران بزرگ جنگل های هیرکانی با حضور مدیر ملی پروژه، مشاور تعارضات انسان و پستانداران پروژه، مشاور تنوع زیستی پروژه، تسهیلگر تیم بسیج جوامع ، نماینده سمن پویشگران محیط زیست کوهستان و کارشناسان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست 30 خرداد ماه 1396 در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

 

در این جلسه ابتدا داریوش بیات، مدیر ملی پروژه ، اهداف و دستاوردهای آن را معرفی و ارائه نمود و نتایج حاصل از مطالعات صورت گرفته توسط مشاوران پروژه،گزارش  پویش حفاظت از مرال بعنوان طرحی موفق و الگو که توسط جوامع محلی برگزار گردید (انجمن پویشگران محیط زیست کوهستان)، مناطق ویژه تنوع زیستی و نحوه مدیریت این مناطق و قرق اختصاصی ارائه شد.

 

طاهر قدیریان، مشاور تعارضات انسان و پستانداران پروژه هیرکانی، ضمن ارائه گزارش مطالعات خود اعلام کرد که تلفات دام در اثر بیماری در جنگل های هیرکانی بیشتر از شکار شدن دام توسط گوشتخواران بزرگ این مناطق مانند پلنگ و گرگ بوده و این مطالعه اهمیت ارائه خدمات دامپزشکی توسط سازمان دامپزشکی به دامداران جنگل نشین را نشان می دهد.

محمد توحیدی فر، مشاور تنوع زیستی پروژه هیرکانی در ادامه به ارائه مطالعاتی که به گفته  وی برای نخستین بار به صورت سازمان دهی شده در جنگل های هیرکانی روی گونه ها ی این منطقه انجام گرفته پرداخت و توضیحاتی نیز درباره مناطق ویژه تنوع زیستی که توسط پروژه هیرکانی برای حوزه جنگل های هیرکانی تدوین شده ارائه کرد.

طاهر غفاری فعال محیط زیست و نماینده انجمن پویشگران محیط زیست به تشریح فعالیت های این گروه پرداخت و در حین صحبت تصاویری از این فعالیت ها برای حاضرین به نمایش درآمد. ایشان عنوان کرد اکنون گروه ما بنمایندگی جوامع محلی بدون هیچ چشمداشتی فعالیت های بسیار در خوری را انجام می دهد و توانستیم در مناطق مختلفی از منطقه خویش به جلوگیری  از انقراض حیات وحش کمک کنیم و همچنین  در زمینه های مختلفی چون آموزشی و فرهنگی فعالیت کنیم. حضور مداوم در عرصه و ایجاد و تعمیر آبشخور برای حیات وحش و ... ادامه دارد.  مدیریت پویش مرال با گروه محلی بوده و سمن ها و کوهنوردان و سازمان ها  ... نیز در  این پویش کمک نمودند، اما برای ادامه این گروه نیازمند کمک های بیشتر دولتی و مردمی است تا بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. حضور سازمان محیط زیست با توجه به محدودیت های مالی و انسانی در عرصه های جنگلی کمرنگ است و نیازمند کمک و یاری مردم بومی است. او به موضوع موافقت با صدور برخی از مجوزات غلط در گذشته همچون صدور پروانه مرغداری در دل جنگل پرداخت که موجب از بین رفتن پرندگان و حیات وحش در کیلومترها اطراف این مرغداری های صنعتی شده است. 

 

جواد یعقوب زاده، تسهیلگر تیم بسیج جوامع محلی ضمن معرفی پویش حفاظت از مرال، که در پایلوت بلیران توسط سمن پویشگران سبز محیط زیست کوهستان انجام می شود گفت تفاوت بزرگ این پویش با سایر حرکت های محیط زیستی این است که این پویش  توسط مردم محلی منطقه  انجام گرفته و این سمن ثبت شده جزو اولین سمن هایی است که  با شرکت مردم محلی منطقه در حفاظت  محیط زیست و تنوع زیستی فعالیت های شاخص و بزرگی را  انجام داده است . وی افزود جوامع محلی در جنگل های هیرکانی به دلیل جغرافیای پیچیده این منطقه و حضور متراکم جوامع محلی در جنگل ها، نقش اصلی ، بسیار پررنگ و محوری  در حفاظت و بهره برداری پایدار دارند. بنابراین هر فعالیتی بدون توجه به شناخت و علاقه این مردم  به محل زندگی شان،موفق نخواهد بود  و بهتر است دستگاه های مربوطه به گروه های بومی کمک نمایند .باید ما در نقش تسهیلگر و یاری دهنده باشیم و مدیریت بر عهده خود جوامع محلی باشد. آنها بهتر از هرکسی با توجه به شناخت و دانش بومی و عشقی که به سرزمین دارند  می توانند محیط زیست را حفاظت و بهره برداری پایدار نمایند.

در انتهای این جلسه پیشنهادات خوبی برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف زیست محیطی پروژه ارائه شد که عبارتند از:

         ارائه خدمات دامپزشکی به دامداران با کمک سازمان حفاظت از محیط زیست و همکاری سازمان دامپزشکی

         صدور کارت محیط بانی برای جوامع محلی در صورت اجرای طرح همیار محیط زیست

         کاهش موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با صدور مجوز احداث مرغداری در مناطق جنگلی به دلیل تاثیر منفی مرغداری ها بر جمعیت قرقاول و پرندگان منطقه

         برنامه ریزی برای کمک های قانونی، پشتیبانی و غیره به گروه های محلی در ادامه حفاظت و بهره برداری پایدار از محیط زیست

         کمک و معرفی برنامه های چون پویش مرال بعنوان الگویی از فعالیت های زیست محیطی گروه های محلی برای دیگر مناطق