" جشن سنتي شيلان كشي " در روستاي يوج دهستان سه هزار تنكابن برگزار شد.

 روز جمعه ٢٧ مرداد ماه، جشن شيلان كشي در روستاي يوج منطقه سه هزار تنكابن، با همدلي مردم خونگرم اين روستا و با هماهنگي خانم فهيمه شفيعي - از اهالي بومي كه با تسهيلگري و حمايت پروژه بين المللي مديريت چند منظوره جنگلهاي هيركاني  با هدف توانمند سازي جوامع محلي و در غالب پياده سازي طرحِ در حال تهيه جنگلداري اجتماع محور، كلبه بوم گردي را در اين روستا افتتاح و در اختيار گردشگران قرار داده اند - برگزار گرديد.

 

 در اين جشن سنتي با شكوه كه پذيراي جمعي از مهمانان سایر استانها در كلبه بوم گردي روستا بود، جمع كثيري از مردم  مهمان سفره ي پر بركت مردم روستاي يوج شدند. 

همچنين تنی چند ازمسئولان از جمله قائم مقام معاونت امور جنگل سازمان جنگلها، نماينده وزارت جهاد كشاورزي، نماينده سازمان محيط زيست، نماينده هاي سمن هاي منابع طبيعي و محيط زيست مازندران و گيلان و اعضاي پروژه هيركاني نيز در اين آئين سنتي حضور يافتند.

 

 آيين سنتي شیلان کشی بنا بر گفته بومیان قدمتی پيش از دین مبین اسلام داشته که مردم بعد از برداشت محصولات خود برای شکر گزاري گرد هم آمده و قربانی می کردند و همگي  در كنار هم روي يك سفره در کنار درختی مقدس - طبق گویش بومیان آقادار - به صرف غذا می پرداختند. 

برخي مواقع جشن شيلان كشي نیایشی با حضور بومیان روستا و روستاهای همجوار با دعا براي بارش باران برگزار می شد. شايان ذكر است روستاي يوج در دهستان سه هزار و ٤٧ كيلومتري تنكابن واقع شده است .