نشست کمیته هماهنگی محلی پایلوت فریرود-زیلکی رود در روز یکشنبه 19/06/1396،با حضور کارشناسان دستگاه های دولتی عضو کمیته هماهنگی محلی پایلوت فریرود-زیلکی رود و  تیم اجرایی پروژه در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان رودبار برگزار شد.

جلسه با خوش آمد گویی معاون فرماندار رودبار آقای پورعلی و صحبت های او در رابطه با اهمیت منابع طبیعی آغاز شد. در ادامه داریوش بیات، مدیر ملی پروژه خلاصه ای از عملکرد پروژه در پایلوت فریرود – زیلکی رود را برای کمیته هماهنگی ارائه داد. بیات هدف اصلی پروژه را ارائه الگویی برای مدیریت چند منظوره و حفظ تنوع زیستی  جنگلها بیان کرد  به صورتی که تنها متکی به اقتصاد چوب نباشد و بتواند با استفاده از سایر پتانسیل های جنگل، در قالب این پروژه جوامع محلی را توانمند ساخته و معیشتشان را از طریق منابع جنگل بدون فشار به جوامع محلی ارتقا دهد.

 

وی افزود اکنون بعد از حدود سه سال و نیم از عمر پروژه برخی مسائل و مشکلات روند پروژه را کند میکنند. یکی از مهمترین مسائل در حال حاضر بحث ممنوعیت برداشت چوب و طرح تنفس می باشد؛ بهره برداری نکردن از جنگلها باعث خوشحالی است اما از سمت دیگر شرکتهای تعاونی که پروژه در حال همکاری با آنها بوده؛ همچون شرکت تعاونی نارون در گیلان با توجه به این طرح لغو قرارداد می شوند. با بحث لغو قرارداد این شرکتها بیشتر برنامه ریزی های پروژه با مشکل مواجه می شودو این یعنی برگشت به عقب.

 

 

حافظ باقری نماینده جوامع محلی منطقه فریرود در ادمه ضمن بیان مشکلات جوامع محلی در منطقه خود گفت : از جمله فعالیت های پروژه در منطقه فریرود تشکیل تعاونی تولیدی – توزیعی در منطقه است. با توجه به شروع فعالیت های گردشگری و جذب توریست به منطقه از مهاجرت جوانان جلوگیری شده است.از مشکلات منطقه می توان به نبود راه دسترسی مناسب و نبود آنتن تلفن های همراه در منطقه ومشکل جمع آوری زباله اشاره نمود. وی افزود: ما در سیستم کشاورزی موفق به تولید محصول سالم شده ایم و اکنون برای ارائه محصول به بازار به عنوان محصول سالم نیاز به گرید IPM داریم.

 

رضا پورباقر دیگر نماینده جوامع محلی منطقه زیلکی رود نیز بیان کرد: بعد از تشکیل تعاونی تولیدی – توزیعی به دنبال کسب مجوز از سازمان میراث فرهنگی برای انجام فعالیتهای گردشگری رفتیم، که متاسفانه ما را از استان به شهرستان و نهایتا بخشداری ارجاع می دهند اما هیچ ارگانی پاسخگو نیست. طرح پارک را ما به کمک دوستانمان در پروژه مطرح کردیم اما اکنون ترس این را داریم که به افراد غیر بومی واگذار گردد. مشکل بعدی منطقه نبود سیستم جمع آوری زباله می باشد که با توجه به حجم گردشگران ورودی به منطقه باعث دپوی زباله در منطقه می گردد.

 

 

پس از آن سعید نوری نشاط مشاور تیم بسیج جوامع محلی از فعالیت های در حال انجام این پایلوت گفت و با اشاره به بحث  مناطق ویژه تنوع زیستی افزود: این مناطق به لحاظ تنوع زیستی ارزش بسیار بالایی دارند و می توان در پایلوت فریرود مناطق قرق اختصاصی را به اجرا گذاشت. بحث بعدی تعارض ساکنین منطقه با گرگ هاست؛ مشاور حیات وحش پروژه روی مدلی کار کرده، که ایجاد صندوقهای بیمه محلی است به نام صندوق اجتماع محور بیمه دام ؛ که اگر از جانب حیات وحش به دامداران خسارتی وارد شد از طریق این صندوق جبران گردد.

شهرام پیراندرخ بخشدار رحمت آباد و بلوکات: در منطقه می توان بوم گردی، گردشگری، تولید ماکیان و آبزیان و... را افزایش داد. یکی از مشکلات جوامع محلی بحث جمع آوری زباله بود که مورد بررسی قرار می گیرد. در مورد صدور مجوز نیز ما قول همکاری به این دوستان را می دهیم. در جنگلهای منطقه بسیاری از درختان به صورت طبیعی می افتد، که کاش مجوز برداشت و جمع آوری آنها به شرکتهایی همچون نارون داده شود. در منطقه بحث پویش مرال نیز مطرح است که نیاز به مساعدت منابع طبیعی دارد. برگزاری جشن خرمن در منطقه بالابراگور یکی از کارهای مثبت پروژه بوده است.

 

در پایان جلسه آقای میرغضنفری فرماندار رودبار خود را محیط زیستی و دوستدار محیط زیست و منطقه رودبار دانست و به تیم پروژه برای محقق شدن اهداف پروژه قول مساعد داد.