مراسم افتتاح کارگاه صنایع دستی شهید محسن حججی 17 مهر 1396 در روستای قلعه قافه بالا از منطقه چهل چای شهرستان مینودشت استان گلستان برگزار شد. در این مراسم عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخزداری کشور و مجری ملی پروژه هیرکانی، ابوطالب قزلسفلو مدیر کل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، اعضای کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، نماینده فرمانداری شهرستان مینودشت و تیم پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی حضور داشتند.

 

عباسعلی نوبخت در مراسم افتتاح کارگاه ضمن ابراز خرسندی از توامندی بانوان منطقه چهل چای افزود زنان این سرزمین با تربیت فرزندانی آگاه و دوستدار طبیعت، نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی توسط نسل های آینده خواهند داشت.

گروه ابریشم گنجینه پنهان از سال 1393در روستای قلعه قافه بالا به منظور ایجاد معیشتی پایدار تشکیل شده وپس از توانمند سازی، به احیاء و تولید صنایع دستی و سنتی روستا به صورت سیستماتیک و شبکه ای با تقسیم نقشی منظم پرداخته است. با افزایش روند فروش تولیدات بانوان و گسترده شدن فعالیت های گروه، پروپوزال ایجاد کارگاه صنایع دستی توسط اعضا تألیف و سپس بخشی از بودجه ی تشکیل آن به واسطه همت اعضای گروه و کمک های مردمی گردآوری گردید.

این کارگاه 13 خانوار روستایی را در راستای ایجاد معیشتی پایدار تحت پوشش قرار می دهد. همچنین، از جمله ویژگی های متمایز این کارگاه در مقایسه با سایر کارگاه ها، افزایش مشارکت میان اعضا، برجسته شدن و  گروه در ایجاد تغییر در روستا و در پی آن، افزایش تمایل سایر روستاییان برای عضو شدن در گروه می باشد. تولیدات این گروه رو به رشد و توسعه می باشد؛ آنان به دنبال تولید صنایع دستی کاربردی، با کیفیت، مقرون به صرفه، همراه با طرحی امروزی و متناسب با ذوائق همه مردم می باشند. پیشتر اعضای گروه صرفاً به تولید صنایع دستی نمدی،پارچه ای و ابریشمی می پرداختند اما اکنون برای تحقق اهداف مذکور، اعضای گروه در دوره های خیاطی حرفه ای و چرم دوزی نیز شرکت کرده اند تا کیفیت و تنوع محصولات خود را فزونی بخشند.

 

پس از ایجاد کارگاه اعضا با توانی دو چندان و بسیار مصمم تر از گذشته در راستای ایجاد تغییر و عملی کردن اهداف خود گام بر می دارند. از ویژگی های منحصر به فرد این کارگاه آن است که با استفاده از مدلی ویژه، همه اعضا را به طور یکسان دخیل می کند و نیز از سیستم مدیریتی گردشی برخوردار است. در نهایت، این گروه سعی دارد که مشاغلی نیز برای مردان روستا ایجاد و آنان را نیز به عرصه مشارکت وارد نماید.