جلسه کمیته هماهنگی محلی پروژه مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی در روز سه شنبه مورخه 18/7/96 با حضور کارشناسان دستگاه های دولتی عضو کمیته هماهنگی محلی پروژه ( بخشداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، محیط زیست، فنی و حرفه ای، میراث فرهنگی و...)، تیم اجرای پروژه مدیریت چند منظوره، مدیر شبکه سمن های محیط زیست و منابع طبیعی گلستان و نمایندگان جوامع محلی در محل فرمانداری شهرستان مینودشت برگزار شد.

 

در این نشست ابتدا داریوش بیات مدیر ملی پروژه هیرکانی به تشریح گزارشی از اهداف جلسه، اقدامات انجام شده در پایلوت های محل اجرای طرح و روند کار گروه های معیشتی در حوزه چهل چای پرداخت.

 

بیات گفت: پروژه هیرکانی در تلاش بوده  تا در راستای سیستم اداری هر شهرستان گزارش برنامه های کاری خود را به صورت مرتب ارائه دهد که این نیز خود یک هدف است. مدیر ملی پروژه با اشاره به فرصت کم باقی مانده از اجرای طرح چند منظوره جنگل های هیرکانی گفت: یکی از اهدافی که این پروژه  از ابتدا در دستور کار خود قرار داده بحث توانمند سازی جوامع محلی است و این نیاز ضروریست تا جوامع محلی به قدر کافی توانمند شده و این توانایی را احساس کنند که  بتوانند در جلسات شرکت کنند، پیشرفت ها و برنامه های کاری خود را ارائه کرده و در نهایت نیازهایی که از دستگاه ها دارند را مطرح نمایند و کمک بخواهند تا کارها در حوزه بهتر صورت گیرد. ایشان در ادامه با اشاره به هدف حفظ تنوع زیستی در پروژه افزود: باید با شناسایی عوامل تهدید زا در حوزه از حیات وحش و گیاهان این حوزه حفاظت کرده و اتفاقات خوبی را در آن حوزه رقم بزنیم.

 

 

 

در ادامه محمد رضا پاداش، مدیر شبکه سمن های محیط زیست و منابع طبیعی گلستان ضمن تقدیر از زحمات پروژه در بحث توان افزایی جوامع محلی به محرومیت های استان گلستان در مقایسه با دو استان مازندران و گیلان اشاره کرد و ازعدم حمایت مسئولان از پروژه در سطح بالاتر اظهار گلایه کرد و گفت: با توجه  به زحماتی که در طی چند سال اخیر از سوی پروژه در پایلوت چهل چای کشیده شده متاسفانه بحث همکاری در سطح استانی دیده نشده و مدیران بالادستی حمایت کافی در بحث چهل چای نداشته اند. و با توجه به فعالیت های صورت گرفته در بحث کشاورزی و میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان باید در جهت پیشرفت جوامع محلی ، تجارب و دانش جوامع محلی در دستگاه های دولتی بکار گرفته شود.

 

سعید نوری نشاط مشاور تیم بسیج اجتماعی پروژه نیز توضیحاتی در خصوص چگونگی کار خود با جوامع محلی مطرح کرد. ایشان با تاکید بر توانمندی جوامع محلی گفت: توانمندی و عملکرد موفق یک گروه در یک شهرستان می تواند برای مجموعه آن شهرستان مفید واقع شود لذا در یک کارگروهی، گروه ها باید نسبت به کار خود حساسیت، احساس دوستی و اعتماد داشته باشند تیم بسیج تلاش کرده تا با صبر و بردباری در حوزه ها کار انجام دهد تا ساختار جدیدی در روستای حوزه شکل بگیرد که بتواند الگوی موفقی ازآن بدست آورد .گروه ها در چهل چای در حال حاضر باهم انسجام دارند و ما باید کمک کنیم گروه ها بتوانند به منابع مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و باید توانایی آنها را افزارش داد.کشاورزی ، باغداری و دامداری سه الگوی مهمی است که در 4 پایلوت با گروه ها کار می شود.

 

در ادامه نشست، نمایندگان جوامع محلی به ارائه گزارش پیشرفت های کاری خود در راستای اهداف پروژه پرداختند و در آن نیازها و خواسته های خود را از دستگاه های اداری حاضر اعلام کردند و خواستار همکاری بیشتر از سوی ادارات شدند تا بتوانند با یک همکاری منسجم گروه های کاری خود را تقویت و فرآیند های کار خود را توسعه و گسترش دهند. پس از آن نمایندگان دستگاه های اجرایی حاضر در جلسه، با توجه به نیاز های اعلام شده توسط جوامع محلی راهنمایی های لازم در بخش های مربوط به دستگاه خود را جهت کمک و تسهیل در انجام کار جوامع محلی به جوامع محلی ارائه دادند.