نشست هم اندیشی پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی با محوریت آب ، امکان سنجی و اجرای مکانیسم پرداخت ما به ازاء خدمات اکوسیستمی آب مورخه 96/10/30 با حضور کارشناسان ادارات کل شرکت آب منطقه ای ، منابع طبیعی و آبخیزداری ، جهاد کشاورزی ، تیم پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی و مشاور ارشد بین المللی پروژه هیرکانی در محل سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای استان گلستان برگزار شد.

داریوش بیات مدیر ملی پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی در این نشست ضمن ارائه گزارش اجمالی از وضعیت حوزه حوزه چهل چای گفت: تعدد زیاد روستاها در این حوزه و افزایش جمعیت نشان دهنده تغییرکیفیت جنگل در آینده خواهد بود. ایشان افزود؛ وضعیت بارندگی در این حوزه تغییر محسوسی را در آینده نخواهد داشت اما موضوعی که در اینجا اهمیت دارد بحث مدیریت مصرف آب است که با افزایش جمعیت میزان مصرف آب نیز افزایش پیدا خواهد کرد .

 

مدیرملی پروژه چند منظوره مطرح کرد؛ یکی از مشکلاتی که در بالادست حوزه چهل چای باید به آن پرداخته شود اهمیت آب ، تنظیم و کیفیت آب است که باید مدیریت شود و آن هم نیازمند منابع مالیست. برای آنکه بتوانیم منابع مالی لازم را برای این کار تامین نماییم در درجه اول نیازمند استفاده از منابع دولتی هستیم . لذا اینکه این منابع را از بخش های مختلف نیز می توان تامین کرد . بیات اظهار کرد، در برخی از کشور ها منابع مالی از طریق ترسیب کربن و از محل تامین آب انجام می‌شود . و این منابع پس از دریافت مستقیما با مدیریت در اختیار جوامع محلی که در جنگل زندگی می کنند قرار داده می شود صرفا به جهت اینکه بتوانند از جنگل محافظت کرده و آبی سالم و تنظیم شده داشته باشند. برهمین اساس یکی ازمکانیسم هایی که به پروژه هیرکانی ارائه شده است اینست که ما روی آب ارزش گذاری کنیم و در مورد این موضوع به گفت و گو بپردازیم و بررسی کنیم که آیا اجرای چنین طرحی در ایران ممکن است یا خیر.

در ادامه نیز خانم دکترکیاپاشا کارشناس پروژه هیرکانی گزارش مختصری از طرح  پرداخت ما به ازاء خدمات اکوسیستمی را ارائه کرد. ایشان در گزارش خود به مفهوم و چرایی پرداخت ما به ازاء خدمات اکوسیستمی، اصول اولیه، نحوه پرداخت به ذینفعان و دست اندرکارانی که درگیر طرح می شوند نیز اشاره ای داشت سپس مراحل پرداخت ما به ازاء خدمات اکوسیستمی ، شیوه ی اجرا ، تامین اعتبار و نحوه اجرای یک طرح پایلوت را برای اعضای جلسه تشریح کرد.

در این نشست که با پرسش و پاسخ از سوی کارشناسان و مدیران نیز همراه بود کارشناسان به گفت و گو پیرامون مسائل فرهنگی حوزه ، ایجاد یک مدل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ، تشکیل کارگروه با حضور یک نمایند از سوی مدیریت ارشد استان ، اقتصاد و معیشت ساکنان حوزه ، نقش دستگاه ها و چگونگی همکاری NGO ها در این طرح ، پایداری اکوسیستم و اینکه چطور می توان بالا دست حوزه را پایش کرد تا خطرات رسوب و یا آلایندگی آب به پایین دست نفوذ نکند پرداختند.

در پایان نیز علی نظری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان به جمع بندی موضوعات جلسه پرداخت و تشکیل کارگروه جهت بومی سازی طرح و تشکیل جلساتی برای بحث و بررسی پیرامون چگونگی نحوه انجام طرح ، بازدید مشترکت پروژه هیرکانی به همراه دستگاه های منابع طبیعی، آب منطقه ای، محیط زیست، جهاد کشاورزی و دانشگاه و آب و فاضلاب روستایی از محل اجرای پروژه هیرکانی (پایلوت چهل چای) از مهم ترین مصوبات این نشست بود.