جلسه کمیته هماهنگی محلی پروژه چند منظوره جنگل های هیرکانی در پایلوت دوهزار-سه هزار استان مازندران با حضور نمایندگان ادارات عضو کمیته راهبری پروژه ( فرمانداری، بخشداری، منابع طبیعی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، آب و فاضلاب، میراث فرهنگی و گردشگری و...)، تیم دفتر مرکزی پروژه و نمایندگانی از جوامع محلی و سمن های محیط زیستی شهرستان تنکابن، با هدف ارائه گزارش پیشرفت فعالیت‌ها، بررسی موانع و چالش‌های پروژه مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی و بازدید از حوزه دوهزار-سه هزار توسط اعضای کمیته راهبری پروژه، روز دوشنبه مورخ ۲۶ شهریور ماه سال ۹۷  در محل اقامتگاه بومگردی نسا روستای یوج برگزار گردید. 

داریوش بیات، مدیر ملی پروژه در آغاز جلسه ضمن ارائه توضیحات درباره فعالیت های انجام شده در این پایلوت گفت که اهداف اصلی پروژه شامل ۵ موضوع زیر می باشد:١- حفظ تنوع زیستی ٢-سازگاری با تغییر اقلیم 3-تعریف فعالیت‌هایی که موجب ایجاد  معیشت جایگزین برای جوامع محلی می باشد۴ - تشکیل تعاونی و گروه برای انجام بهتر این فعالیتها  ٥- گردشگری و بوم گردی.

بیات در ادامه در مورد اقامتگاه بومگردی نسا که دارای مجوز است و چند خانه بومگردی دیگرکه در حال اخذ مجوز و تجهیز اقامتگاه می باشند ، تهیه  طرح جنگلداری چند منظوره در این پایلوت(روستای یوج) و محصولات فرعی همچون گیاهان دارویی توضیحاتی برای حاضرین جلسه بیان نمود.

 

 وی در ادامه اضافه کرد در این روستا تعاونی تشکیل شده که قرار است پس از تصویب طرح جنگلداری چند منظوره توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ،  انجام فعالیت های آن به تعاونی این روستا واگذار گردد. تمامی فعالیت­های این پروژه درون زا بوده و سعی شده داشته محوری در آن رعایت شود تا جوامع محلی وابستگی به دولت نداشته باشند و بتوانند بعد از اتمام زمان پروژه نیز به فعالیت‌های خود ادامه دهند. بر همین اساس در این پایلوت و پایلوت های دیگر خود جوامع محلی هستند که هزینه ساخت و تجهیز اقامتگاه ها را پرداخته اند و پروژه کمکی جزئی برای تامین آن به صاحبان اقامتگاه اهدا کرده است.

در پایان بیات با توجه به اینکه جوامع محلی آمادگی خود را نسبت به انجام  فعالیت در روستای خود اعلام  داشته اند،  نسبت به توسعه هر چی بیشتر این فعالیت ها در روستاها اظهار امیدواری نمود.