نشست کمیته هماهنگی محلی  پایلوت فریرود زیلکی رود  پروژه هیرکانی 25 شهریور ماه 1397  با حضور اعضای کمیته هماهنگی محلی شهرستان رودبار و سیاهکل در روستای بالابراگور، اقامتگاه خوش نشین برگزار گردید.

در شروع جلسه داریوش بیات مدیر ملی پروژه ضمن خوش آمدگویی، از تمامی شرکت کنندگان درخواست نمود که خودشان را معرفی نمایند  و در ادامه برای آشنایی بیشتر افراد حاضر در جلسه دربارهء اقدامات صورت گرفته در طی چهار ساله گذشته در پروژه گزارشی را به صورت خلاصه ارائه نمود.

 بیات در ادامه افزود که قبل از شروع طرح تنفس قانون برنامه ششم توسعه، سازمان جنگلها در حدود یک میلیون هکتار از جنگل های شمال کشور طرح های بهره برداری را پیاده می نمود و از درآمدهای حاصله برای احیا و حفاظت بهره می برد. اما اکنون این کار شدنی نیست و پروژه چند منظوره جنگلهای هیرکانی، ایجاد چهارچوب چند منظوره برای حفظ تنوع زیستی و یا به عبارتی جنگلداری چند منظوره را پیشنهاد می نماید.

وی یکی از مهمترین اهداف پروژه را توانمند سازی جوامع محلی و کمک به آنها برای داشتن اقتصاد سبز بیان نمود و در ادامه مطالب ارائه شده در جلسه در رابطه با  مشارکت و فعالیت های مشارکتی صحبت کرد.

بیات در ادامه راجع به فعالیت های صورت گرفته در پایلوت و طرح های آماده بهره برداری در منطقه از جمله طرح پارک جنگلی موش بیجار , طرح اکوکمپ خرسابین , طرح نهالستان , کشت برنجبدون کود و سم , تجهیز دو واحد اقامتگاه بومگردی و تجهیز کارگاه صنایع دستی در پایلوت فریرود  گزارشاتی ارائه داد.

 

در ادامه جلسه و ضمن بیان دغدغه های اعضای کمیته هماهنگی محلی درباره جنگل و محیط زیست ، جهانگرد بخشدار رحمت آباد و بلوکات آمادگی خود را برای همکاری با جوامع محلی برای احداث و بازسازی خانه های روستایی برای احداث اقامتگاه های بومی اعلام نمود.

 

در انتهای جلسه تیم پروژه به همراه کارشناسان میراث فرهنگی و تیم بسیج جوامع محلی به بازدید از واحد صنایع دستی و اقامتگاه باغ نشین واقع در روستای گردپشته رفتند.