نشست کمیته هماهنگی محلی پایلوت چهل چای پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی با حضور نمایندگان دستگاه های عضو این کمیته متشکل از (تیم مدیریت پروژه هیرکانی، ادراه منابع طبیعی و آبخیزداری، فرمانداری، بخشداری مرکزی و کوهسارات، محیط زیست، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شبکه بهداشت و درمان، شهرداری مینودشت، شبکه سمنهای محیط زیست استان گلستان و تعدادی از نمایندگان جوامع محلی) در روز یکشنبه 1 مهرماه 97 در محل حسینیه روستای ده چناشک شهرستان مینودشت برگزار شد.

در این نشست که به منظور ارائه گزارش پیشرفت فعالیت ها ، بررسی موانع و چالش های این پروژه برگزار شد ابتدا داریوش بیات، مدیر ملی پروژه هیرکانی گزارشی را در این زمینه ارائه کرد. وی در خصوص روند اجرای پروژه گفت: این پروژه از اردیبهشت ماه سال 92، با عنوان ایجاد الگوی مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی و با هدف حفظ تنوع زیستی آغاز شد که محور اصلی اجرای آن اصلاح قوانین و مقررات- سیاست ها و نظارتها ، آموزش و ظرفیت سازی ، اجرای جنگلداری چند منظوره به صورت الگویی و مدیریت پروژه می باشد.

بیات در تشریح مولفه های برنامه مدیریت تلفیقی گفت: زمانی جوامع محلی به توانمندی خواهند رسید که بتوانند به یک انسجام درونی رسیده و بصورت گروهی در کنار یکدیگر شروع به فعالیت کنند و این اتفاق در پروژه هیرکانی توسط تیم بسیج اجتماعی پروژه انجام شده است و نتیجه آن شکل گیری چند گروه منسجم و فعال در پایلوت های مختلف پروژه بود. بیات در رابطه با موضوع اقتصاد سبز گفت: آنچه که در بحث اقتصاد سبز اهمیت دارد این است که باید فعالیت هایی را تعریف کنیم که با استفاده از آن فعالیت ها به منابع طبیعی و محیط زیست آسیبی وارد نشود تا ب بهره برداری پایدار و در حد توان اکولوژیک منطقه را داشته باشیم.

در ادامه سید جلیل صفی الحسینی کارشناس بخشداری مرکزی مینودشت ضمن ابراز رضایتمندی از فعالیت های انجام شده توسط پروژه هیرکانی در طی چند سال اخیر، صحبت هایی را در خصوص گردشگری ارائه کرد و گفت: در منطقه مینودشت مجتمع های گردشگری بزرگ و فعالی وجود دارد که مسافران زیادی را جذب می کنند و گاها ظرفیت لازم را برای اسکان مسافران خود ندارند. لذا با وجود پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان در حوزه و فراهم بودن بستر لازم جهت انجام فعالیت های گردشگری بنظر می رسد به دلیل عدم استفاده از این امکانات در چهل چای پیشرفت چندانی در زمینه گردشگری نداشته ایم. وی گفت: باتوجه با اینکه روزانه قریب به پنجاه هزار دستگاه ماشین از منطقه مینودشت عبور میکنند ولی عدم شناخت آنها از چشم انداز بالادست حوزه چهل چای و ناشناخته ماندن آن سبب شده تا ظرفیت های حوزه بلااستفاده باقی بماند و بایستی روستاییان با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی مختلف روستاها، جاذبه های دیدنی، صنایع دستی و سایر ارزش های منطقه خود را به دیگران معرفی کرده تا با جذب گردشگر بتوانند معیشتشان را افزایش داده و با ایجاد اشتغال و مهاجرت معکوس، جنگل را هم مدیریت کنند.

در جریان این نشست مهندس سیجانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت بر ضرورت حفظ، نگهداری و بهره برداری پایدار از جنگل و همفکری تاکید کرد و گفت: در طی پنج سال گذشته اقدامات موثری از سوی پروژه مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی جهت توانمند سازی جوامع محلی و هدایت آنها به سمت معیشت های جایگزین صورت گرفته است که این اقدامات به جامعه منابع طبیعی و محیط زیست در حوزه های پایلوت بیشتر کمک خواهد کرد.

در انتهای این نشست سایر اعضای حاضر در جلسه نظرات و راهکارهای خود را جهت اجرای بهتر و موثر پروژه مطرح کردند. آنها بر موضوعاتی از جمله: توسعه پایدار، حفظ و مدیریت جنگل  و محیط زیست ، افزایش معیشت روستاییان و مهاجرت معکوس آنها از شهر به روستا، توانمندسازی جوامع محلی، بهداشت و  همچنین تغییر الگوی کشت تاکید کردند.