روز چهارشنبه 18 مهر 97 ، جمعی از کارشناسان و مسئولین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از دفاتر آموزش و ترویج، یگان حفاظت، معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها و اداره کل منابع طبیعی استان گیلان در راستای اجرای اهداف  پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی و بررسی پیشرفت های آن و  نقش بی بدیل جوامع ملی در تحقق این امر حیاتی از فعالیت های انجام شده توسط جوامع محلی در پایلوت فریرود- زیلکی رود استان گیلان بازدید کردند.

 

از جمله این فعالیت های انجام شده میتوان کارگاه صنایع دستی , مزرعه برنج IPM(برنج بدون کود و سم) و اقامتگاه های بومگردی تجهیز شده توسط جوامع محلی این پایلوت را نام برد. در جریان این بازدید ,جمعی از جوانان تحصیل کرده جوامع محلی گزارشی از چگونگی فعالیت چند ساله و مسایل و مشکلات پیش رو را بیان کردندو به همین منظور مراسمی در مسجد روستای براگور  بخش بلوکات برگزار گردید .

در این مراسم ابتدا دکتر عطایی قائم مقام معاونت امور جنگل سازمان جنگل, مراتع و آبخیزداری کشور  ضمن قدردانی از زحمات جوامع محلی گفت :در سال های گذشته نگاه همه به برداشت چوب بود و برنامه خاصی نداشتیم ولی در پنج سال گذشته پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی اتفاق افتاد که بسیار در خورتحسین می باشد .

وی افزود : جوامع محلی زحمات زیادی در اجرای  این پروژه کشیده اند و اکنون زمان نتیجه گیری است تا هدف و سیاست سازمان که حفاظت از جنگل ها و محیط زیست می باشد , تامین گردد .و از این رو باید خدماتی هم به جوامع محلی داده شود تا آنان بتوانند امرار معاش نموده و در حفظ سرمایه ملی کشور بکوشند . وی در پایان گفت :  متاسفانه امروز که می خواهیم این پروژه را به جوامع محلی واگذار کنیم مشکل قانونی داریم و لذا وظیفه سازمان است که شرایط را برای تحقق این امر مهم وحیاتی مهیا نماید . آنگاه مهندس عبدالهی معاونت اداره کل منابع طبیعی استان گیلان ضمن قدردانی از جوامع محلی که در خط مقدم اجرای پروژه بوده اند گفت سازمان جنگل ها از قدیم پروژه ها و طرح های بسیاری را اجرا کرده اند که البته نقاط قوت و ضعف فراوانی داشته است ولی اکنون سازمان به این نتیجه رسیده است که اگر جوامع محلی را در کنار خودش نداشته باشد در حفاظت جنگل ها و محیط زیست موفقیتی حاصل نخواهد شد. وی افزود از سال ۹۲ برنانه های خوبی برای حفاظت و صیانت از جنگل ها تدارک دیده شده. و البته برای انجام این امور نیازمند کمک سایر دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش و محیط زیست هستیم.‌و لذا باید فرهنگ سازی را از پایه شروع کنیم و اعتبارات لازم را هم تامین نماییم.‌وی در پایان افزود: باید موانع حقوقی اجرای طرح را هم با کمک دیگر دستگاه ها مرتفع نماییم تا به اهداف از پیش تعیین شده برسیم. سپس چهارتن از جوانان تحصیل کرده از جوامع محلی که بیشترین نقش را در اجرای پروژه ی چندمنظوره جنگل های هیرکانی داشته و زحمات فراوانی برای حفاظت از جنگل ها و محیط زیست کشیده اند دیدگاه های خود را پیرامون چگونگی انجام کار، آموزش های دیده شده ، شرایط سخت معیشتی بیان داشتند. 

سپس مهندس داریوش بیات مدیریت پروژه ی چندمنظوره جنگل های هیرکانی ضمن قدردانی ویژه از جوامع محلی در اجرای پروژه ی چندمنظوره جنگل های هیرکانی گفت هنگام اجرای این پروژه جوامع محلی به کمک ما شتافتند و امروز وظیفه ماست به آنها کمک کنیم و طرح های پیش بینی شده را محقق سازیم. وی گفت برای اجرای این پروژه ی عظیم ۵ سال کافی نیست ولی مصمم هستیم این طرح را پایدار نماییم

 

وی افزود:پس از کسب تجربیات ذی قیمت در سالهای اخیر به این نتیجه رسیده ایم که اگر قرار است در جنگل داری موفق باشیم باید به انسان های ساکن در جنگل توجه ویژه بشود، که خوشبختانه هم نیروهای بااستعداد در منطقه وجود دارد و هم پتانسیل های منطقه بسیار عالیست و پیشرفت های امروز هم به برکت مشارکت مردمی و جوانان بااستعداد این منطقه به دست آمده است. و این امر مهم باید در حفاظت از جنگل ها نهادینه شود. وی گفت ما یک سری تجربیات و آموزش ها را در اختیار جوامع محلی قرار دادیم و آنان بدون هیچ گونه چشمداشتی پروژه ها را اجرا نمودند و لذا باید منافع اجرای پروژه ها به آنها برگردد.

‌در ادامه گزارشی توسط نمایندگان جوامع محلی از فعالیت های انجام گرفته در این پایلوت برای حضار ارائه گردید.

در پایان دکتر جعفریان مدیرکل دفتر ترویج و آموزش و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها گفت : اگر قرار است بر مبنای مشارکت مردمی پروژه های حفاظت از جنگل ها و محیط زیست اجرا نماییم باید تحولی در تفکر مدیریت منابع طبیعی ایجاد گردد و قواعد فعلی تغییر نماید، زیرا قوانین فعلی پشتیبان خوبی برای مشارکت مردمی نیست. وی افزود: در کشورهای دنیا پروژه های مشابه با هزینه بسیار کم‌و براحتی انجام میشود ولی در کشور ما به سختی و با هزینه بسیار زیاد قابل اجراست. دکتر جعفریان با ابراز خرسندی از قانون جدید که در شرف ابلاغ است گفت: طبق قانون جدید یک قدم به جلو خواهیم بود و کمکی به جوامع محلی خواهد شد. وی افزود : جوامع محلی باید جریان ساز باشند و تلاش هسته های محلی نتیجه خواهد داد و به دستاوردهای بزرگی منتهی خواهد شد. وی گفت: جوانان تحصیل کرده ی جوامع محلی باید در رسیدن به ایده هایشان پافشاری داشته باشند و حتما به دستاوردهای خوبی خواهند رسید. وی در پایان گفت: پروژه ی چندمنظوره هیرکانی یکی از بهترین درس آموخته ها را در مقطع بسیار مناسب برای ما قرار داده و باید ازین تجارب استفاده بهینه نماییم و در عرصه های دیگر از آن بهره مند شویم.