جلسه کمیته هماهنگی محلی پایلوت فریرود- زیلکی رود در تاریخ 25 اذر  به ریاست معاون امور عمرانی فرماندار رودبار و با حضور  تیم پروژه چند منظوره جنگلهای هیرکانی , جمعی از مسولین شهرستانهای سیاهکل و رودبار  و بخش دیلمان و کارشناسان و جوانان جوامع محلی در محل سالن اجتماعات فرمانداری رودبار با موضوع به ارزیابی فعالیت های انجام شده و چالش های پیش روی پروژه چند منظوره جنگلهای هیرکانی  پایلوت  فریرود _ زیلکی رود برگزار گردید.

در این نشست ابتدا داریوش بیات مدیر پروژه چند منظوره جنگلهای هیرکانی با بیان گزارشی از اقدامات و فعالیت های انجام شده در مدت حدود چهار سال اخیر گفت : با توجه به روند مدیریتی حاضر و واقعیت ها موجود  وخطراتی که  جنگلها را تهدید می نماید، در آینده شاهد تخریب بیشتر جنگلها و منابع طبیعی و محیط زیست خواهیم بود و خسارات فراوانی بر مردم وارد خواهد شد و نمونه بارز آن جریان یافتن سیلاب های بزرگی در استان های  گیلان , مازندران و گلستان می باشد که منشا اصلی آن تخریب جنگل ها و مراتع می باشد .

در ادامه برای جلوگیری از این خسارتهای میلیاردی , در طرح چند منظوره جنگل های هیرکانی, خدمات اکوسیستمی جنگل ها را مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیده ایم که وجود جنگل ها علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک , در تنظیم و کیفیت آب , ترسیب کربن و تولید هوای سالم , ایجاد حیات وحش ,  تولید چوب  , تنوع زیستی و تولید محصولات غذایی  با کیفیت  نقش بسزایی دارد و در بحث بوم گردی و گردشگری بسیار موثر بوده  و ایجاد درآمد می نماید .

وی با اشاره به موضوع  اعتماد سازی در بین جوامع محلی گفت :وجود جوامع محلی به نفع مجموعه ماست زیرا هم منافع آنان تامین می شود  و هم ذخایر جنگلی محافظت می گردد . چرا که هدف از اجرای پروژه چند منظوره  با کمک جوامع محلی ,  تولید ثروت نبوده بلکه کاهش فقر بوده است ولذا با اجرای این پروژه ها, گردشگری رونق پیدا کرده و تولید محصولات غذایی افزایش و درآمد مردم  نیز بیشتر شده و مشکلات اهالی روستاهای منطقه کم شده است .

ایشان در ادامه توضیح دادند که در همین رابطه دو صندوق تعاونی تشکیل شده و درآمدهای حاصل  از آن نیز در جهت ایجاد اشتغال هزینه می گردد. چند طرح اشتغال زایی از جمله : پارک جنگلی ۸۵ هکتاری موش بیجار , طرح ۸۰ هکتاری اکوکمپ و طرح دو ونیم هکتاری نهالستان را برای جوامع محلی مطرح  کرده ایم که متاسفانه در واگذاری این طرح ها با موانعی روبرو هستیم وتلاش می کنیم از مجاری قانونی این مشکلات  را مرتفع نماییم.

وی افزود : پیشنهاد ما اینست از قوانین تعاونی ها به نفع جوامع محلی که حافظ منابع طبیعی و جنگل ها می باشند استفاده شده و مسایل واگذاریها حل و فصل گردد . اگر این طرح ها در اختیار جوانان با  استعداد جوامع محلی قرار بگیرد، دستاورد های بسیار خوبی در پی خواهد داشت که نتیجه آن افزایش درآمد افراد بومی و ماندگاری آنان در روستاها خواهد شد واز مهاجرت  آنان به شهرها جلوگیری می نماید .

مهندس بیات درپایان گفت :پروژه های ما اعتبارات زیادی نمی خواهد ولی فواید آنها ایجاد درآمد و تولید ثروت و کاهش فقر را در پی دارد و هرچه درامد جوامع محلی بیشتر شود , میزان آسیب پذیری جنگلها و محیط زیست کاهش خواهد یافت .

در ادامه جلسه دکتر محمد اسماعیل حبیبی معاونت امور عمرانی فرماندار رودبار ضمن قدردانی از زحمات مسولین پروژه چند منظوره جنگلهای هیرکانی و نقش جوانان جوامع محلی در اجرای این طرح ها گفت : بوم گردی رویکرد تازه ای را در استان گیلان ایجاد کرده و در حال فراگیر شدن است و استقبال مردم در این زمینه هم بسیار زیاد می باشد  .

وی گفت : برای اجرایی شدن چنین طرح هایی همیشه نگرانی هایی وجود دارد ولی ما به دلسوزی و توانمندیهای افراد بومی اعتقاد و اعتماد داریم زیرا جوانان بومی اشرافیت کاملی نسبت به محیط زیست و محیط زندگی خود دارند و لذا تشکیل تعاونی ها توسط افراد بومی بادرایت و کاردان می تواند بسیار راهگشا بوده و الگوی موفقی را ارایه نماید . جوانان باید توانمندیهای خودشان را به نمایش بگذارند تا گرفتار چالش های اقتصادی نشوند.

حبیبی در پایان صحبت های خود گفت : همه تلاش ما اینست که افراد بومی با تشکیل تعاونی ها  , اجرای طرح ها را بر عهده بگیرند .

 

در پایان جلسه جمعی از مسولین شهرستانهای سیاهکل و رودبار و بخشدار دیلمان و کارشناسان حاضر نقطه نظرات و پیشنهادات خویش را در خصوص اجرای طرح های بوم گردی و حفظ منابع طبیعی و جنگلی و ایجاد فرصت های شغلی در روستاها با کشت محصولات بومی و بهره گیری از سرمایه گذاری افراد بومی وغیر بومی و با الویت قراردادن جوامع محلی مطالبی بیان داشتند .