کارگاه آموزشی و هم اندیشی در مورد نحوه صحیح قلمه گیری از گونه شمشاد هیرکانی روز یک شنبه مورخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ با حضور تیم پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی،کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری،کارشناسان شهرداری،دهیاران روستاها و سمن های فعال شهرستان تنکابن در اداره منابع طبیعی تنکابن برگزار شد.

هدف از تشکیل این کارگاه آشنایی با گونه در خطر انقراض شمشاد هیرکانی ، آفات و امراضی که آن را مورد هجوم قرار داده اند و راه حل های کارآمد برای حفظ این گونه با ارزش بوده است.

در ابتدای جلسه مهندس بیات(مدیر ملی پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی)در مورد درخت شمشاد و اهمیت آن گفت و به این نکته اشاره کرد که پوشش شمشاد یکی از زیست بوم های مورد علاقه حیوانات است و به دلیل تراکم شاخ و برگها کمین گاه مناسبی برای پلنگ نیز میباشد. تخریب و خشک شدن این گونه باعث شده تا پلنگ به بالا دست نقل مکان کرده و جای خود را به گرگ بدهد و این موضوع  بالطبع برای ساکنین حاشیه نشین جنگل مشکلاتی به وجودآورده و خواهدآورد . وی در ادامه در مورد آفات و امراضی که میتواند این درختان را نابود کند توضیحاتی را ارائه داد و بیان کرد که البته مشکل اصلی درختان شمشاد، بلایت(نوعی بیماری قارچی) و شب پره است که با خوردن برگ ها این درختان باعث خشک شدن این گونه با ارزش می شوند.

در ادامه مهندس بیات افزود که سم پاشی، بکارگیری تله های مکانیکی و مبارزه بیولوژیک و هورمونی به دلیل هزینه گزاف مانع از مقابله کامل با این حشره مخرب شده است، بنابراین یکی از راه های حفظ و احیای این گونه با ارزش ، قلمه گیری و جمع آوری بذر و نگهداری از آنها در منطقه ای امن و عاری از شب پره و بلایت می باشد که این خود نیازمند کمک و همیاری داوطلبانه دوستاران طبیعت است. بیات در ادامه نحوه صحیح قلمه گیری از پایه های سالم را برای حاضرین توضیح داد.

در پایان کارگاه مهندس بیات ضمن تشکر و قدردانی از حضور افراد علاقه مند به این گونه با ارزش که نماد جنگل های هیرکانی و زیستگاه یکی از نادر ترین شکارچیان دنیا یعنی پلنگ است؛ خواست تا هرکدام  از شرکت کنندگان داوطلبانه مسئولیت برداشت قلمه از منطقه ای را برعهده بگیرند تا بتوان این گونه با ارزش را حفظ و احیا نمود و حاضرین آمادگی خود را برای همکاری و همیاری در این حرکت خود جوش اعلام کردند.